Intuicyjne odżywianie — nauka

ANTYSZAMAN.PL
Bartłomiej Puchała

Intuicyjne odżywianie — nauka

Co nauka mówi o intuicyjności?

Aby zrozumieć ,,intuicyjność” musimy przede wszystkim poznać kilka zagadnień. Typowa nazwa używana w psychologii poznawczej to tzw. Dual Systems Theory, opisuje ona dwa sposoby podejścia do podejmowanych decyzji. Wykorzystując system numer 1 lub system numer 2.

System numer jest to typowa intuicja, decyzje podejmowane bardzo szybko, automatycznie, bez wysiłku. System drugi jest oparty na decyzjach podejmowany po odpowiednim przemyśleniu, to kontrolowane wybory, w pełni świadome i własnowolne. Wymaga to większej ilości zaangażowania ze strony naszej świadomości.

System drugi ma swoje benefity, jest jednak ograniczony — wymaga m.in skupienia, dodatkowo wiedzy w danym zakresie, która pozwala podjąć odpowiedni osąd a w następstwie tego podjąć decyzję.

Inne wymagające pod względem poznawczym, a przez to wyczerpujące zadania to, np. samokontrola, jest ona obowiązkiem Systemu 2 (samokontrola to kontrola i integracja siebie z otoczeniem, poprzez dopasowanie zachowania do otoczenia). [1] . Ze względu na wysiłek psychiczny poświęcany na działanie Systemu 2 nasza wydajność znacząco spada podczas wykonywania równoczesnych zajęć.

Gdzie tu miejsce na dietetykę?

Podejmowane decyzje dotyczące jedzenia i ich przetwarzanie to fascynujący i bardzo ważny obszar do rozważenia, szczególnie jeśli chcesz osiągnąć i utrzymać dobrą sylwetkę. Osiągnięcie pełnej świadomości podczas spożywania posiłku i podczas jego wyboru jest bardzo istotne.

W odżywianiu możemy wyróżnić 3 odrębne systemy:

  1. Homeostatyczny system — określa potrzebę jedzenia w celu przetrwania organizmu.
  2. System nagród system hedoniczny– Odczuwanie przyjemności i nagrody po spożyciu danego posiłku. Z reguły mam skłonności do dostosowania jak największej ilości przyjemności od tego systemu. System ten przede wszystkim nagradza produkty bardzo bogate w kalorie. W przeszłości produkty obfite w kalorie był czymś co było nadzwyczaj rzadkie, za to pozwalało na dłuższe przetrwanie. Obecnie pączek raczej nie jest tym czego Ci potrzeba ,aby przetrwać, nie mniej mieszanka tłuszczu i węglowodanów oraz dużej ilości kalorii w niewielkiej objętości jest tym co Twój mózg z chęcią nagrodzi.
  3. Kontrola wykonawcza — To nasza zdolność do poznawczej kontroli naszych działań i podejmowania decyzji w oparciu o nasz najlepszy interes, z wykorzystaniem naszej aktualnej wiedzy, zrozumienia i ukierunkowanej uwagi.

System homeostatyczny oraz hedoniczny mają charakter podświadomy. Więc zaliczają się do systemu pierwszego. Odbywają się poza naszą świadomością i nie wymagają bezpośredniej uwagi.

System drugi (oparty na decyzjach) jest równoległy z kontrolą wykonawczą. Jest celowy, wewnętrzne przetwarzanie decyzji opiera się na podstawie naszego poziomu wiedzy i zdolności oraz motywacji.

Łatwo myśleć o tych systemach w sposób całkowicie od siebie odosobniony, są jednak one splecione ze sobą. Homeostatyczny czynnik może prowadzić do hedonistycznego a to do wykonawstwa, które zapoczątkuje podejmowanie decyzji.

Funkcja wykonawcza jest swego rodzaju kontrolerem, odczytuje wszystkie sygnały w celu zrozumienia sytuacji, a następnie podjęcia odpowiednich decyzji.

System homeostatyczny rzadko raczej jest aktywowany w obecnym świecie, nie jesteśmy z reguły narażeni na śmieć z powodu głodu. Grozi nam raczej nadmiar jedzenia, przynajmniej w naszym regionie.

Większość więc rozgrywa się pomiędzy kolejnymi dwoma systemami. To one określaja co jemy i jak dużo jemu. System nagród będzie nas przede wszystkim zbliżał do produktów obfitych w kalorie, niekoniecznie zdrowych i odpowiednich dla nas. Natomiast to kontrola wykonawcza może pozwolić wam na utrzymanie deficytu energetycznego i kontrole systemu hedonicznego, który nagradza za zjedzenie silnie przetworzonych produktów.

Obecnie możemy w prosty sposób ukazać kilka najprostszych problemów, z których wynika otyłość:

1) Brak ruchu (siedzący tryb życia, mało spalonych kcal)

2) Nadmiar czasu spędzanego na jedzeniu

3) Wybieranie produktów bogatych w kalorie — opieranie się na systemie hedonicznym, który nagradza nas za produkty przetworzone obfite w tłuszcz i węglowodany, silnie smakowite.

3 punkt jest prawdopodobnie najbardziej istotny i ma największy wpływ na szerzący się problem otyłości. Dawanie ponieść się emocjom i spożywanie pokarmu po to, aby na chwilę poczuć się dobrze jest powszechnym problemem. Brakuje tutaj analitycznego myślenia, często wiele osób po wprowadzeniu zdrowych nawyków zauważa poprawę pracy całego organizmu, która wykracza poza chwilową stymulację dopaminy.

Jedzenie nie uzależnia, tak jak i cukier, ze względu na to iż nie spełnia kryteriów uzależnienia [2], jednak może być bardzo silnie kuszące i dla wielu osób może być bardzo ciężko zrezygnować z dodatkowej porcji słodyczy. Szczególnie w przypadku problemów z nastrojem. [3]

Jak wiec można poprawić swoją świadomość odżywiania?

Przede wszystkim należy zapomnieć o czymś takim jak INTUICJA w kwestii odżywiania, jeżeli nie mam odpowiednich nawyków. Intuicja była dobra gdy polowaliśmy na zwierzynę, obecnie intuicja prowadzi nas do produktów obfitych w kalorie, ponieważ to gwarantuje przetrwanie.

Warto się skupić zdrowych nawykach, na ich poznaniu i wprowadzeniu:

-Większa ilości błonnika w diecie(dodawanie do każdego posiłku warzywa lub owocu), produkty pełnoziarniste zamiast pszennych

-Mniej więcej podobna ilości posiłków i ich rozłożenie w ciągu dnia.

-Skupienie się na jedzeniu w trakcie jego spożywania

-Źródło białka w każdym posiłku, tj. strączki, tofu, soja, mięso, nabiał (20g+)

-Odpowiednia ilość nawodnienia

-Unikanie kalorii w napojach, czyli bazowanie na wodzie, napojach bez cukru, kawie bez cukru, czy herbacie

-Zastąpienie cukru słodzikami, tj. aspartam, sukraloza,erytrol, stevia

-Odczekanie po posiłku 10–15 minut w celu sprawdzenia czy na pewno jesteśmy dalej głodni zanim sięgniemy po kolejny posiłek

-Monitorowanie kroków w ciągu dnia lub aktywność fizyczna (3x+ ) w ciągu tygodnia, pozwoli to na zwiększenie naszego zapotrzebowania energetycznego

-Spanie przez minimum 7 godzin

-Znalezienie sposobu do radzenia sobie ze stresem, który nie jest powiązany z jedzeniem, np. gra komputerowa, spacer, książka, film

Wprowadzenie tego typu zmian z reguły pozwoli nie tylko na poprawę zdrowia, ale również na stracenie na wadze bez dokładnego liczenia kalorii. Jednak to czego obecnie wymaga odżywianie to świadomość, a nie intuicja i warto o tym pamiętać.

[1]https://www.sciencedirect.com/…/pii/S0065260108602609
[2]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26011903

[3]https://www.instagram.com/p/B8E8dsblPFn/

Daniel JurczakDaniel Jurczak
08:03 03 Feb 24
Profesjonalne i ludzkie podejście, ogromna wiedza, polecam.
Justyna PaździorJustyna Paździor
19:51 28 Jan 24
Polecam współpracę z Bartkiem. W 5 miesięcy zgubiłam nadprogramowe kilogramy po ciąży, a dieta mi się nie znudziła i zamierzam ją kontynuować. Bartek podchodzi indywidualnie do każdej osoby i dobiera posiłki zgodnie z preferencjami smakowymi. Dieta nie musi być nudna.
Paweł PaździorPaweł Paździor
21:54 27 Jan 24
Bardzo polecam. Przy stosunkowo małych poświęceniach -15 kg w 5 miesięcy pod okiem Bartłomieja. Szczególnie polecam osobom którym dieta kojarzy się z mnóstwem wyrzeczeń i jedzeniem czegoś co im nie smakuje, Bartłomiej udowodnił mi że wcale tak nie musi być, można jeść normalne posiłki zwracając uwagę na ilości. Dziękuję 😉
Patryk KoziaraPatryk Koziara
21:49 08 Jan 24
Z Bartkiem współpracowałem od lutego 2023 w przeciągu 7 miesięcy udało się nam bardzo zmienić sylwetkę i zdrowie. Polecam jego osobę jako mentora w treningach oraz kontroli diety. Słuchając jego rad, czytając wywiady czy słuchając podcastów śmiało mogę stwierdzić że ma ogromną wiedzę .Próbowałem wielu diet w swoim życiu jednak determinacja i współpraca z AntySzamanem przyniosła porządane skutki.Z powodu powiększenia rodziny nie zakończyłem współpracy z AntySzamanenem tylko zawieszam ją w czasie i jestem pewien, że jeszcze do niego wrócę 😊
Bartek MikołajczykBartek Mikołajczyk
13:23 02 Jan 24
Śmiało mogę polecić Bartka, dobry kontakt i indywidualne podejście. Duża wiedza przekłada się na dobrze dobrane ćwiczenia, uwzględniając braki, wady postawy co jest dużym plusem, bo z czasem można nie tylko lepiej wyglądać, ale też skorygować postawę.
Bartosz DBartosz D
14:20 09 Dec 23
Już 10 miesięcy z Bartkiem i mam nadzieję, że uda się jeszcze drugie tyle ćwiczyć pod jego okiem. Kontakt zawsze bez problemów , wiedza ogromna, wyniki mówią same za siebie. Jestem bardzo zadowolony. Polecam!
Aneta BradłoAneta Bradło
20:22 04 Dec 23
Polecam!
Polecam w 100% konkretnie rzeczowo a co najważniejsze skutecznie 💪🏻👌
Małgorzata BretnerMałgorzata Bretner
19:24 21 Nov 23
Po prawie roku regularnej współpracy z całą pewnością mogą powiedzieć - super! Bartek ma ogromną wiedzę i podchodzi do każdego indywidualnie. Kontakt jest bardzo dobry, plan jest modyfikowany na bieżąco a technika korygowana w razie potrzeby. Myślę że udało nam się już wypracować bardzo fajne rezultaty dopasowane do celów które były określone na początku. Trener godny polecenia!
Michał SMichał S
15:39 21 Nov 23
W pełni polecam współpracę z Bartkiem. W ciągu 3 miesięcy zrzuciłem nadmiarowe 10 kg, działając po swojemu na pewno bym takiego efektu nie uzyskał. Podstawa to żeby trzymać się wszystkich zaleceń Bartka - żywieniowych i treningowych.
Barbara KoniecznaBarbara Konieczna
19:16 17 Nov 23
Najlepszy trener z jakim wspolpracowałam, bardzo bogata wiedzą, cierpliwość , kontakt na najwyższym poziomie. Dzięki Bartkowi moja sylwetka zmieniła się bardzo mocno, a do tego nauczyłam się jak komponować posiłki i jak prowadzić swój trening 🙂 polecam z całego serducha !
Maciej KrzemińskiMaciej Krzemiński
19:02 13 Nov 23
Dzięki współpracy z Bartłomiejem udało mi się zgubić 9kg i przygotować się do sesji zdjęciowej, z efektów której jestem bardzo zadowolony. Stały kontakt i zmiany wprowadzane w planie bardzo mi w tym pomogły. Jeśli szukasz osoby, która pomoże Ci osiągnąć swoją wymarzoną sylwetkę, bez zbędnych komplikacji, to współpraca z Bartkiem jest dla Ciebie. Polecam jako klient i kolega po fachu 🙂
js_loader

Contact Area

Wyślij wiadomość

7 + 14 =

Kontakt

Telefon

694 800 573

E-mail

antyszamanblog@gmail.com

LINKTREE ➡︎